• dom pomocy społecznej
  • słoneczny dom
aktualności
aktualności
ROK 2023
sierpień
3.08

W ramach treningu kulinarnego zrobiliśmy pyszną sałatkę jarzynową :)

czerwiec
27.06

Mieszkańców “Słonecznego Domu” po raz kolejny odwiedziła Młodzież z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Zabrzu. Tym razem mogliśmy razem zarówno pośpiewać i powspominać dawne przeboje, jak i spróbować swoich sił podczas gry w szachy.

26.06

Na terenie Zabrza- Mikołowa pojawiła się nowo otwarta Tężnia solankowa. Oczywiście od razu postanowiliśmy ją przetestować :)

16.06

Oprócz gier stolikowych i wykonywania prac manualnych na sali terapeutycznej, mieszkańcy “Słonecznego Domu” uczestniczą także w różnego rodzaju zajęciach organizowanych na świeżym powietrzu.

Tym razem były to zajęcia sportowe, tj. rzucanie woreczkami do celu, kręgle czy sztafeta, podczas której uczestnicy wykonują zadania na czas. Ta forma spędzania czasu pozwala na integrowanie się mieszkańców, a także zadbanie o sprawność fizyczną.

3.06

Tradycyjnie, jak co roku w czerwcu na terenie “Słonecznego Domu” odbył się Piknik Rodzinny, podczas którego nasi mieszkańcy mają okazje spotkać się z członkami swoich rodzin, a także zintegrować się z personelem. Tym razem był to piknik pt.: “Góralska zadyma” i jak sama nazwa wskazuje nawiązywał do góralskich zwyczajów, zabaw i tradycji. Przyjęcie rozpoczęło się od “napadu” zbójeckiego. Następnie było pasowanie na zbójnika i gaździne. Niewątpliwie dużą atrakcją dla dzieci była obecność misia z Kropówek, kucyka, a także wata cukrowa przygotowywana na miejscu.

Swoją obecnością i występem muzycznym zaszczyciła nas Orkiestra dęta Brzezinka. Natomiast oprawę muzyczną podczas pikniku zapewnił nam niezawodny dj Janusz wraz z zaprzyjaźnioną wokalistką, Panią Iwoną.

maj

Zorganizowaliśmy sobie wycieczkę do zoo w Chorzowie. Byłą to dla nas naprawde duża wyprawa, ponieważ pojechaliśmy autobusem a w parku zoologicznym spędziliśmy całe trzy godziny podziwiając zamieszkujące tam zwierzęta i roślinność. Wróciliśmy z wyprawy zmęczeni, ale równie mocno usatysfakcjonowani i szczęśliwi. :)

kwiecień
7.04

W dniu 07.04.2023r. w „Słonecznym Domu” odbyło się spotkanie wielkanocne mieszkańców z personelem. Tradycyjnie szukaliśmy kolorowych jaj ukrytych na terenie DPS-u, co zawsze pobudza w Nas ducha zdrowej rywalizacji i wprowadza w radosny, świąteczny nastrój. Trzeba było również udekorować koszyczek wielkanocny naszych mieszkańców, by następnego dnia poświęcić przygotowane w nim pokarmy. Na koniec spotkania zjedliśmy pyszny żurek i złożyliśmy sobie życzenia.

marzec

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w “Słonecznym Domu” :)

luty
21.02

Korzystając z ostatnich dni karnawału, zorganizowaliśmy w “Słonecznym Domu” zabawę w klimacie walentynkowym.

Spotkanie rozpoczęło się od występu artystycznego przygotowanego przez terapeutki zajęciowe- kabaretu “Romeo i Julia”. Były oczywiście tańce, konkurs jedzenia pączka na czas- nawiązując do “tłustego czwartku”, a także “jaka to melodia” uwielbiana przez naszych mieszkańców.

11.02

Msza Św. z okazji “Światowego Dnia Chorego”.

styczeń
21.01

Wspólne kolędowanie z naszym terapeutą religijnym Ojcem Wojciechem :)

19.01

Odwiedziny duszpasterskie w “Słonecznym Domu".

ROK 2022
październik
27.10

Jeden z naszych mieszkańców, Pan Andrzej wziął udział w
V Zabrzańskim Przeglądzie Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami Z Cyklu “Wyrażam siebie kolorami”.
Tytuł tegorocznej pracy to: “ Zabrzański pejzaż” .
Pan Andrzej wykonał kapliczkę Niepokalanego Poczęcia NMP, zajmując pierwsze miejsce w kategorii praca przestrzenna.
Rozdanie nagród miało miejsce 27.10.2022r. w Miejskim Domu Kultury w Zabrzu, podczas którego jedną z atrakcji był występ zespołu “Tolerancja” ze Świętochłowic.

7.10

Zabawa taneczna - “dancing” z okazji zakończenia lata. Impreza rozpoczęła się od występu tanecznego “wesołych emerytek” przygotowanego przez zespół terapeutyczny specjalnie dla naszych mieszkańców. Podczas zabawy wyłoniono także z pośród podopiecznych królową i króla balu. Zabawa była przednia :)

sierpień
10.08

Kolejne miło spędzone przedpołudnie z naszymi mieszkańcami na Kąpielisku Leśnym w Zabrzu :)

lipiec
20.07

Rejs statkiem pasażerskim Foxtrot po Kanale Gliwickim – przystań żeglarska Marina Gliwice

czerwiec
24.06

Mieszkańców “Słonecznego Domu” ponownie odwiedziła Młodzież Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu. Tym razem przyjechali, aby rozegrać z naszymi podopiecznymi partyjkę szachów.

11.06

Na terenie naszego “Słonecznego Domu” odbył się Piknik Rodzinny pt. “ Szalone lata 80-90”.

W ramach imprezy przygotowano takie zabawy jak: show “Twoja twarz brzmi znajomo”, “ Familiada”, a także konkursy dla naszych najmłodszych gości. Swoją obecnością zaszczyciła nas Młodzież Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu, która przygotowała występ muzyczny, a także zatańczył dla nas zespół taneczny “Perfect” z Knurowa. Ogromnym zaangażowaniem wykazał się także nasz personel, który przy każdej tego typu imprezie, dokłada wszelkich starań, by dostarczyć Mieszkańcom “Słonecznego Domu” oraz ich gościom wiele niezapomnianych wrażeń.
maj
19.05

Wycieczka do Zespołu pałacowo- parkowego w Pławniowicach.

Naszą wyprawę rozpoczeliśmy od zwiedzania pięknego parku pełnego zieleni. Następnie urządziliśmy sobie piknik na świeżym powietrzu. Ostatnim punktem wycieczki był odpoczynek nad jeziorem pławniowickim.
kwiecień
15.04

Spotkanie Wielkanocne personelu z mieszkańcami ”Słonecznego Domu”.

8.04

Przygotowania do "Niedzieli Palmowej."

marzec
17.03

W “Słonecznym Domu” miało miejsce wielkie wydarzenie- otóż dwoje naszych mieszkańców w dniu 5.03.2022r. powiedziało sobie “TAK”!

Postanowiliśmy to uczcić i zorganizować naszej parze nowożeńców, Pani Ani i Panu Przemkowi przyjęcie weselne. Tego nikt się nie spodziewał :)
15.03

Pierwsze wyjście w tym sezonie na tężnie solankową w Gliwicach :)

10.03

Spotkanie z okazji ”Dnia kobiet i mężczyzn”.

W takim dniu nie mogło oczywiście zabraknąć dobrej zabawy. Były wybory miss i mistera DPS- u, losowanie balonu z zadaniem pecjalnym, czy malowanie partnerowi paznokci na czas.

Ale było wesoło :D

luty
24.02

Dziś tłusty czwartek mamy,
pyszne pączki pożeramy.
Choć ja faworki wolę,
kilka sobie zjeść pozwolę :)

styczeń
21.01

Spotkanie z okazji “Dnia Babci I Dziadka”.

Nieważne, czy ktoś z nas jest babcią bądź dziadkiem. Ten dzień celebrujemy wszyscy. A jak świętować to najlepiej przy pysznej kawce, śpiewając znane i lubiane ballady.
ROK 2021
grudzień
31.12

Zabawa Sylwestrowa.

23.12

Spotkanie wigilijne z Mieszkańcami.

Niech biały opłatek w Wigilię łamany,
połączy nas wszystkich, znanych i nieznanych…
Szczęśliwych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia.
15.12

Pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków przy kojących dźwiękach kolędy, to już nasza coroczna tradycja, która sprawia nam wiele przyjemności :)

6.12

Mikołajki w “Słonecznym Domu”.

listopad
30.11 Spotkanie Andrzejkowe

Podczas zabawy odbyło się wróżenie z wosku, losowanie ciastek z wróżbą, rzucanie szczęśliwej monety i oczywiście były tańce. Całą imprezę poprowadziły wróżki Daisy i Casandra :D

29.11

Wspólne pieczenie ciastek z wróżbą w ramach treningu kulinarnego.

2.11

Odwiedziny naszych zmarłych mieszkańców na cmentarzu z okazji Święta Zmarłych.

październik
27.10

W dniu 27.10.2021r. odbył się IV Zabrzański Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami z cyklu “Wyrażam siebie kolorami”. Tytuł tegorocznej edycji przeglądu to “Pory roku”. W konkursie brało udział czworo naszych mieszkańców. Z dumą możemy się pochalić, że jeden z nich, Pan Władysław zajął I miejsce w kategorii “de coupage”, a pozostała trójka zdobyła wyróżnienia w kategorii “obraz” i “rzeźba przestrzenna”.

12.10

Wyjście do kina “Cinema City” w Gliwicach.

5.10

Dogoterapia w “Słonecznym Domu”. Naszych podopiecznych odwiedziły pieski, których obecność wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Mieszkańcy jeszcze przez długi czas wspominali owe wydarzenie.

01.10

Wyjście do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

Dnia 01.10.2021r. odbył się “Zabrzański Dzień Seniora” w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Wydarzenie w formule prozdrowotnej zorganizowane było w ramach bloków tematycznych o charakterze informacyjno- edukacyjnym, promocją szczepień wraz z możliwością zaszczepienia się , blok medyczny, rehabilitacyjny, warsztaty związane z poprawą kondycji fizycznej. Podczas spotkania mogliśmy zaprezentować prace manualne wykonane przez mieszkańców naszego DPS-u.
wrzesień
29.09

Wyjście do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

Podczas konkursów na “Zabawie dożynkowej” w “Słonecznym Domu” nasi mieszkańcy wygrali vouchery do Palmiarni, które postanowiliśmy zrealizować w pewien jesienny, słoneczny dzień. Przedłużając ten mile spędzany czas , udaliśmy się na Rynek, gdzie razem wypiliśmy kawę.
22.09

“Zabawa dożynkowa” w “Słonecznym Domu”

Z okazji zakończenia lata zorganizowaliśmy w naszym Domu Pomocy Społecznej imprezę dożynkową ,podczas której tematem przewodnim były wieś i Śląsk. Nie mogło zatem zabraknąć
zabaw konkursowych do nich nawiązujących. Gwoździem programu naszej zabawy był Pan Marek z radia “Silesia”, który umilił mieszkańcom czas śląskimi przyśpiewkami i kawałami. Uwieńczeniem spotkania były wspólne tańce, do których przygrywał nam zaprzyjaźniony dj Janusz.

Serdeczne podziękowania od Stanisława Grocholskiego oraz
Domu Pomocy Społecznej "Słoneczny Dom" dla Fundacji Stacja 6
oraz dla wszystkich osób zaangażowanych w pomoc w otrzymaniu protezy nogi.

sierpień
31.08

Wyjazd na zabawę integracyjną pt.: “Tropikalne zakończenie lata” zorganizowaną przez Dom Dziennego Pobytu “Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu.

lipiec
30.07

Wycieczka do Chudowa. Nie ma jak słodkie lenistwo na świeżym powietrzu :)

22.07

“Odpust” - zabawa taneczna na świeżym powietrzu.

29.07

Wyjście na Kąpielisko Leśne w Zabrzu.

czerwiec
30.06

Wycieczka na Górę Św. Anny.

24.06

Wycieczka do “Ogrodu botanicznego” w Zabrzu.

Mieliśmy przyjemność zwiedzić m.in. Różany ogród”,
gdzie w powietrzu unosiła się cudowna woń kwiatów.
9.06

W tym miesiącu, w ramach zajęć kulinarnych upiekliśmy kruche ciasteczka z orzechami i czekoladą. Mmm...pycha :D

1.06

Przecież wszyscy jesteśmy dziećmi… :)

Tegoroczny “Dzień dziecka” postanowiliśmy uczcić wspólnie przygotowaną sałatką owocową.

7.06

Wyjście na tężnie solankową do gliwickiego parku.

maj
25.05

“Dzień Matki” w “Słonecznym Domu” uczciliśmy spotkaniem, podczas którego mieszkańcy wzięli udział w konkursie “Jaka to melodia”, a także grze “kalambury”.

11.05

W Słonecznym Domu sezon na grilla został rozpoczęty :) Smażeniu kiełbasek towarzyszyły konkurencje sportowe ,tj. gra w kręgle, rzut workiem do celu, czy toczenie piłki między pachołkami.

kwiecień
27.04

Spacer po parku.

16.04

Relaksacja- każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje wyciszenia,dlatego zaprosiliśmy mieszkańców “Słonecznego Domu” do wspólnego odprężenia przy dźwiękach natury i ćwiczeniach rozluźniających ciało.

14.04

Muzykoterapia- w ramach zajęć terapeutycznych zorganizowaliśmy dla naszych mieszkańców karaoke. Wszyscy razem śpiewaliśmy najbardziej znane i lubiane hity. Nie zabrakło śmiałków, którzy zdecydowali sie na występ solo.

13.04

Nasze wypieki. W ramach treningu kulinarnego, raz na jakiś czas wspólnie pieczemy ciasta,ciasteczka, które stanowią słodki poczęstunek podczas spotkań przy kawie z mieszkańcami na terapii zajęciowej.

marzec
15.03

Wiosenny spacer po długiej przerwie. Łapiemy pierwsze promienie słońca :)

8.03

Tegoroczny “Dzień Kobiet” postanowiliśmy połączyć z “Dniem Mężczyzny”, by móc wspólnie świętować. Panowie przygotowali ręcznie wykonany upominek w ramach zajęć manualnych dla mieszkanek Słonecznego Domu, a i Panie nie pozostały dłużne, wręczając Panom mały prezent od siebie. Spędziliśmy miło czas przy kawie na wspólnych grach i rozmowach. Oby jak najwięcej tak pozytywnych dni :)

Szanowni Państwo,
od 15.03.2021 r. istnieje możliwość odwiedzania Mieszkańców oraz zabierania Mieszkańców na przepustki. W tym celu prosimy o telefoniczne ustalenie terminu odwiedzin lub przepustki u pracownika socjalnego od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00 pod numerem telefonu 32/733 75 47.

Szczegółowe informacje w rozporządzeniu.         pobierz dokument
luty
25.02

Dla osłodzenia sobie życia, w ramach treningu kulinarnego, postanowiliśmy wspólnie upiec szarlotkę. Zapach pieczonego ciasta unosił się po korytarzach Słonecznego Domu, zwabiając mieszkańców do sali terapeutycznej. Po zakończonej pracy, przyszedł w końcu czas na słodki poczęstunek.

17.02

Mieszkańcy Słonecznego Domu chętnie celebrują święta kościelne. Jednym z nich w tym miesiącu była Środa popielcowa, w której nasi podopieczni aktywnie uczestniczyli, np. poprzez czytanie Pisma Świętego.

14.02

Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
Że chcą kochać i kochają!”

W Dniu Zakochanych życzyliśmy mieszkańcom “Słonecznego Domu” przede wszystkim wzajemnej serdeczności i empatii w życiu codziennym.

Tradycyjnie nie mogło obyć się bez“Randki w ciemno”, w której mieszkańcy zawsze chętnie uczestniczą.

styczeń
29.01

“Urodziny miesiąca” - to dla naszych mieszkanców uroczyste spotkanie, podczas którego świętujemy urodziny wszystkich osób urodzonych w danym miesiącu. Podczas tego wydarzenia mieszkańcy piją razem kawe, mile spędzają czas grając w kalambury,czy domino.

21.01

Spotkanie z okazji “Dnia Babci i Dziadka”. Nieważne,czy młodszy czy starszy. Babcia,czy dziadek. Liczy się wspólna zabawa.

7.01

Trening kulinarny w ramach terapii zajęciowej- robimy kanapeczki :)

ROK 2020
31.12

Zabawa sylwestrowa,choć w maseczkach I wąskim gronie,to jednak na wesoło. Były przebierańce, tańce, a także coś na słodko.

7.12

Pomimo tych trudnych czasów , tradycyjnie ,jak co roku,nasi mieszkańcy świętowali “Mikołajki”. Mikołaj wraz ze swoimi “pomocnikami” odwiedzał mieszkańców w pokojach. Jak zawsze było wesoło :)

23.09

Korzystając z pięknej wrześniowej pogody, na terenie “Słonecznego Domu” zorganizowaliśmy grilla. Podczas spotkania graliśmy w kręgle, odbył się konkurs “na śląskie słowa”, a także zabawa z chustą animacyjną Klanza.

Nasza codzienność w czasach covid…
03-07

W czasie panującej na świecie pandemii Covid 19 mieszkańcy „Słonecznego Domu” nie próżnują. Wciąż powstają nowe prace, które są eksponowane na korytarzach naszego Domu.

Dla mieszkańców „Słonecznego Domu” został zorganizowany turniej sportowy, który wyzwolił w naszych mieszkańcach ducha walki i chęć zdrowej rywalizacji.
15.09 Wycieczka na tężnię solankową w Gliwicach :)

Mieszkańcy i personel Słonecznego Domu wzięli udział w Gaszyn Challenge - akcji charytatywnej wspomagającej potrzebujące osoby.

Nasza zbiórka przeznaczona będzie dla Lilki Sówki z Wodzisławia Śląskiego. Zachęcamy do dokonywania wpłat na konto Małej Lilki za pośrednictwem fundacji SiePomaga https://www.siepomaga.pl/lilkasowka/18382

Dziękujemy za zaproszenie do zabawy w szlachetnej akcji naszym Przyjaciołom z Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Zabrzu.

Zapraszamy do szczytnego przedsięwzięcia następujące instytucje:
1. Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Bytomiu przy ul. Dworcowej 7
2. Dom Pomocy Społecznej "Zameczek" w Kuźni Nieborowskiej"
3. Komisariat Policji II w Zabrzu
20.02.2020r. w tutejszym Domu odbył się bal karnawałowy pt. „Pączuś party”. Gośćmi balu byli Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z Gliwic i Katowic, z niecierpliwością wyczekiwani przez naszych podopiecznych.

Oprócz zabawy tanecznej, uczestnicy balu mieli okazję sprawdzić się w
licznych konkursach tematycznych zakończonych nagrodami dla najlepszych. Ten dzień był doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości, wspólnych rozmów oraz niezwykłej
integracji.

Szanowni Państwo

Informujemy o możliwości odwiedzania Mieszkańców w każdym dniu tygodnia, z zachowaniem niezbędnego reżimu sanitarnego.
Prosimy o uprzednie umawianie wizyt pod telefonem 32 733 75 47 (umawianie odwiedzin w czasie pracy biura, tj. od pn-pt w godz. 8-14).
Przypominamy, iż nadal nie ma możliwości urlopowania Mieszkańców, ani ich samodzielnego opuszczania DPS.
Podziękowania
ROK 2019
grudzień
11.12.2019 roku mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w gali rozdania nagród w konkursie manualnym zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Bytomiu. Udało nam się zająć III miejsce w kategorii „Najładniejsza Bombka”. Nagrodę zdobył Jan Wiecheć. Gratulujemy zwycięzcy.

Jak co roku w grudniu uczestniczyliśmy w konkursie kulinarnym w Domu Pomocy Społecznej „Nasz Dom”. Tym razem tematem były „Najlepsze postne paszteciki”. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz mile spędzony czas.

6 grudnia mieszkańców „Słonecznego Domu” odwiedził Mikołaj ze swoimi pomocnikami. Nie zabrakło worka pełnego prezentów jak również rózg dla niegrzecznych, wręczanych przez samych diabłów.
Przybycie Mikołaja do placówki sprawiło mieszkańcom dużo radości i ciepłego uśmiechu na twarzach .

Na początku grudnia zostały ogłoszone wyniki na najbardziej aktywnego mieszkańca „Słonecznego Domu”. Przez cały rok wszyscy bardzo się starali aby ich aktywność została zauważona. Chętnie uczestniczyli w zajęciach na terenie Domu i poza nim, redagowali prasę „Championik”, jak również chętnie pomagali słabszym mieszkańcom. Ich poczynania były skrupulatnie zapisywane a punkty podliczane. Zwycięzcom gratulujemy.

Po raz kolejny braliśmy udział w kiermaszu bożonarodzeniowym w Multikinie w Zabrzu. Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie
a mieszkańcom naszego Domu za wykonanie tak przepięknych prac.
listopad
29.11

29 listopada zostały zorganizowane w „Słonecznym Domu” andrzejki. Zgodnie z tradycja był lany wosk i wróżby wprowadzające w dobry nastrój. Hitem spotkania były pieczone przez mieszkańców ciasteczka z wróżbą. Nie zabrakło zabaw tanecznych oraz słodkiego poczęstunku i kawy na zakończenie spotkania. Wszyscy uczestnicy zabawy dobrze się bawili i z utęsknieniem wyczekują następnej zabawy.

Z okazji „Dzień seniora” mieszkańcy zostali zaproszeni do Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Katowicach. Miło spędzili tam czas bawiąc się w rytmie piosenek z ich młodzieńczych lat. Gospodarzom Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

12.11

Z okazji Święta Niepodległości mieszkańcy naszego Domu spotkali się na sali terapeutycznej. Na dużym ekranie oglądali dokument dotyczący historii Polski, rozwiązywali Quiz związany ze Święta Niepodległości oraz rozmawiali na temat Naszej trudnej historii. Starsi mieszkańcy opowiadali jak pamiętają swoją młodość i czym dla nich jest patriotyzm a młodsi chętnie słuchali historii z pierwszej ręki. Dyskusjom nie było końca. Na koniec wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne.

październik

Pod koniec października mieszkańcy wybrali się na cmentarz w Zabrzu- Maciejowie, by zadbać o groby zmarłych mieszkańców naszego Domu. Natomiast kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych przyozdobiliśmy groby wiązankami, zrobionymi na zajęciach terapeutycznych. Mieszkańcy zapalili również znicze, wyrażając pamięć i szacunek wobec zmarłych.

W tym roku wyjątkowo dopisała nam pogoda podczas cotygodniowych wyjść na Orlik. Przez cały sezon mogliśmy poćwiczyć i zmierzyć się między sobą w grach zespołowych. Mimo zmęczenia mieszkańcy wracali zadowoleni i dumni z postępów jakie nabyli w różnych grach- szczególnie w koszykówce.

Dziękujemy Dyrektorowi SP Nr 23 w Zabrzu za udostępnienie boiska Orlik.

W październiku mieszkańcy „Słonecznego Domu” mogli zmierzyć się w III turnieju bilardowym zorganizowanym pomiędzy mieszkańcami Domu. Rywalizacja była na wysokim poziomie. W oczekiwaniu na swoją kolej można było sprawdzić swoje umiejętności w „piłkarzykach”. Oczywiście nie obyło się bez nagród i dyplomów dla zwycięzców.

wrzesień
19.09

Zaprosiliśmy do naszego Domu gości z różnych placówek w naszym regionie. Tematem tego spotkania był „Raj Dziecka”. Znów mogliśmy poczuć się jak dzieci biorąc udział w różnych konkursach i zabawach.

Najwięcej frajdy mieliśmy w konkursie pt.”Mali Giganci” podczas którego Mieszkańcy pokazali swoje zdolności recytatorskie i wokalne a Dyrektorzy i Opiekunowie placówek wystąpili z ułożoną przez nich choreografią do dziecięcych piosenek. Wszyscy bawiliśmy się świetnie. Dziękujemy gościom za przybycie.

15.09

W naszym Domu odbyły się dożynki. Podczas uroczystej Mszy Świętej poświęcony został chleb dożynkowy oraz owoce i warzywa. Na spotkaniu dożynkowym Mieszkancy zjedli pyszne ciasto świętując wspólnie ten dzień.

sierpień
27.08

Na zakończenie wakacji Mieszkańcy uczestniczyli w pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowic. W Kalwarii uczestniczyli we Mszy Świętej w Sanktuarium pasyjno- maryjnym, modląc się o zdrowie wszystkich mieszkańców i personelu. Natomiast w Wadowicach zwiedzali muzeum Jana Pawła II oraz Bazylikę Mniejszą gdzie chrzczony był Ojciec Święty.

Wszyscy Mieszkańcy pomimo zmęczenia byli zadowoleni i szczęśliwi. Niektórzy nie kryli wzruszenia oglądając zdjęcia i pamiątki po Papieżu Janie Pawle II w jego rodzinnym domu.
Na koniec wycieczki wstąpili do kawiarni na słynne wadowickie kremówki.
lipiec

W lipcu Mieszkańcy gościli w Domu Pomocy Społecznej Zakonu Ojców Kamilianów w Zabrzu. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej, na której jeden z naszych Mieszkańców czytał modlitwę wiernych. Następnie było przywitanie gości oraz przepyszny obiad. Wspólne tańce wywołały wśród uczestników wiele radości.

Takie spotkanie pomaga mieszkańcom Domów w nawiązywaniu nowych znajomości oraz utrzymaniu starych więzi. Mieszkańcy z uśmiechem na twarzy wrócili do Domu.
17.07

Zaprosiliśmy mieszkańców zabrzańskich Domów Pomocy Społecznej na Karaoke. Każdy mógł wybrać swoja ulubioną piosenkę i wspólnie z innymi zaśpiewać ją. Podczas spotkania królowała muzyka lat 70-tych i 80-tych. Śpiewanie znanych piosenek przywołało w uczestnikach wiele wspomnień i wzruszeń.

Pod koniec lipca Mieszkańcy uczestniczyli w zabawie integracyjnej w Domu Pomocy Społecznej nr3 w Zabrzu. Odbyła się zabawa taneczna i konkursy z nagrodami. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

czerwiec
20.06

W Domu Pomocy Społecznej „Słoneczny Dom” w Zabrzu odbyły się obrzędy Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tradycyjnie uroczystości związane z tym świętem obejmowały Mszę Świętą po której nastąpiła procesja. Mieszkańcy brali czynny udział sypiąc kwiaty, niosąc krzyż, flagi i emblematy związane z Bożym Ciałem, które wcześniej przygotowali na terapii zajęciowej. Uroczystość ta była ogromnym duchowym przeżyciem dla mieszkańców oraz pracowników domu.

8.06

Po raz kolejny został zorganizowany piknik rodzinny pt. „Raj Dziecka”. Gościliśmy na nim rodziny mieszkańców oraz przyjaciół domu.
Nie zabrakło tego dnia części artystycznej wystawionej przez personel „Słonecznego Domu” oraz recytacji wierszy wcześniej przygotowanych przez rodziny oraz mieszkańców.
Podczas pikniku było wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych takich jak konkurs na najlepszą choreografię i przebranie do wybranej piosenki dziecięcej, zabawa ze spadochronem terapeutycznym oraz wyścig toczenia koła na patyku.
W tym szczególnym dniu panowała prawdziwa rodzinna atmosfera a odwiedziny najbliższych wywołały wzruszenie i radość naszych mieszkańców.

MAJ
9.05

9 maja uczestniczyliśmy w gali rozdania nagród w konkursie plastycznym pt. „Wyrażam siebie kolorami- Rajskie ptaki”.
Zdobyliśmy aż 5 nagród w 5 różnych kategoriach.

Laureatami zostali p.Moj Marian, p.Wojtyczko Elżbieta, p.Bloch Teresa, p.Tomiak Andrzej, p.Lusa Hanna. Oprócz poczęstunku mieliśmy zaszczyt oglądać przedstawienie teatralne
w wykonaniu osób niepełnosprawnych.

KWIECIEŃ
3.04

Dnia 03.04.2019r braliśmy udział w konkursie kulinarnym w Domu Pomocy Społecznej „Nasz Dom” w Gliwicach. Tematem tegorocznego konkursu były „Wariacje sernikowe”.
Reprezentowali nas pani Wojtyczko Elżbieta oraz pan Stanisław Grocholski a towarzyszyła im pani Simona Chorzewska. Tym razem okazaliśmy się najlepsi!!! Zajęliśmy pierwsze miejsce. Należy nadmienić, że zwycięski sernik upiekli pani Tomaś Dorota oraz pan Moj Marian pod opieką pracownika socjalnego.

19.04

Dnia 19.04 w „Słonecznym Domu” odbyło się spotkanie wielkanocne mieszkańców wraz z personelem domu.
Spotkanie rozpoczęło się Drogą Krzyżową w kaplicy a następnie udaliśmy się na symboliczny wielkanocny poczęstunek.

Kolejnym punktem spotkania jak co roku było wspólne szukanie jaj (tym razem cekinowych) na terenie domu oraz inne wspaniałe zabawy takie jak zagadki dotyczące świąt wielkanocnych. Rozstrzygnęliśmy również konkursy na najpiękniejszą palmę i jajo wielkanocne.
Jak co roku zdobiliśmy i przygotowywaliśmy koszyk ze święconką, który święciliśmy następnego dnia.

MARZEC
29.03

Odwiedzili nas uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu. Oprowadziliśmy gości po naszym domu następnie dużo rozmawialiśmy podczas wspólnego poczęstunku.
Tydzień później z rewizytą pojechała delegacja naszych mieszkańców. Liczymy na dalszą współpracę.

LUTY
6.02

Na terenie "Słonecznego Domu" odbył się "Bal czerwonych serc". Naszymi gośćmi byli mieszkańcy DPS- u "Opoka" z Gliwic oraz DPS- u "Przystań" z Katowic. Spotkanie rozpoczęło się od występu tanecznego, wykonanego przez personel "Słonecznego Domu". Cała uroczystość oraz jej oprawa nawiązywała do święta zakochanych. Czas muzycznie umilał nam DJ Artur, który zachęcał uczestników do wspólnej zabawy i udziału w konkurencjach , tj. bieg przez przeszkody "na koniu", łączenie w pary zakochanych postaci z bajek i filmów, czy układanie serca z drewnianych puzzli.

12.02

Nasi mieszkańcy uczestniczyli w balu karnawałowym zorganizowanym przez DPS "Przystań" z Katowic.
Uroczystość odbyła się w Domu Kultury w Katowicach.
Były tańce, smaczne przekąski. A całą zabawe uświetnił występ teatralno- muzyczny personelu parodiującego życie emeryta.

14.02

Na terenie naszego "Słonecznego Domu" odbyło się spotkanie z mieszkańcami z okazji "Walentynek". Jak na "święto zakochanych" przystało, nie mogło zabraknąć tematyki miłości, dlatego nasi mieszkańcy wzięli udział w "Randce w ciemno".

28.02

Zostaliśmy zaproszeni na bal karnawałowy
do DPS- u nr 1 w Zabrzu.
Były tańce, smaczny poczęstunek oraz przyjazna atmosfera.

STYCZEŃ
15.01

Mieszkańcy "Słonecznego Domu" udali się do Kościoła Św. Kamila, by podziwiać tamtejszą szopkę bożonarodzeniową oraz specyfikę budowy Kościoła, który niegdyś funkcjonował jako teatr. Podczas zwiedzania towarzyszył nam ojciec Wojciech wraz z organistą Kościoła.

21.01

Do Słonecznego Domu" zawitali podopieczni Centrum
zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień "Familia"
z jasełkowym występem teatralno- muzycznym.

22.01

Udaliśmy się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Zabrzu, by uczestniczyć w zabawie pt. "Prywatka u Babci i Dziadka". Było dużo tańców, skocznej muzyki i pysznych przekąsek.

24.01

Naszych mieszkańców odwiedziła młodzież z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Zabrzu, by zachęcić naszych podopiecznych do wspólnego kolędowania. Przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy kolędy i pastorałki.

25.01

Na terenie naszego "Słonecznego Domu" odbyło się wspólne kolędowanie z ojcem Wojciechem przy akompaniamencie organów, na których przygrywał nam organista z Kościoła
Św. Kamila w Zabrzu.

ROK 2018
GRUDZIEŃ
6.12

"Słoneczny Dom" odwiedził Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami :)
Odbyło się spotkanie mikołajkowe podczas, którego mieszkańcy otrzymali prezenty a Ci, którzy zasłużyli na rózgę, musieli "wykupić się" u diabła piosenką lub wierszykiem.

12.12

Nasi mieszkańcy udali się do Domu Pomocy Społecznej
"Nasz Dom" w Gliwicach, gdzie odbył się konkurs bożonarodzeniowy
pt. "Wariacje kapuściane".
Konkurencja polegała na wykonaniu najsmaczniejszego dania
z kapusty kiszonej. Nasi mieszkańcy zajęli II miejsce.

24.12

Na terenie "Słonecznego Domu" odbyło się spotkanie wigilijne mieszkańców wraz z personelem. Kilku naszych podopiecznych przygotowało "jasełka", które zaprezentowali podczas spotkania. Wszyscy złożyliśmy sobie serdeczne życzenia świąteczne, a następnie zasiedliśmy do stołu, by zjeść czerwony barszcz. Uwieńczeniem spotkania było wspólne śpiewanie kolęd

31.12

Na terenie "Słonecznego Domu odbyła się zabawa sylwestrowa,
podczas której mieszkańcy uczestniczyli w konkursach i zabawach tanecznych.
Wszyscy świetnie się bawili.

 

LISTOPAD
27.11

Świętowaliśmy 5 rocznicę istnienia naszego „Słonecznego Domu”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą. Następnie miało miejsce oficjalne przywitanie przybyłych gości oraz mieszkańców naszego Domu. Przyjęcie wzbogacił występ młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Zabrzu, a także recytowane przez naszych Mieszkańców wiersze. Na koniec były podziękowania i życzenia, którym nie było końca :)

29.11

Mieliśmy również swoją „zabawę andrzejkową” w „Słonecznym Domu”.
Było między innymi lanie wosku, losowanie ciasteczek z wróżbą, czy taniec na gazecie : ) .

30.11

Słoneczny Dom po raz kolejny odwiedziła młodzież z „Ogniska Pracy Pozaszkolnej” w Zabrzu. Tym razem w repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne, do których śpiewu chętnie przyłączyli się również Nasi Mieszkańcy.

PAŹDZIERNIK
5.10

Nasi Mieszkańcy odwiedzili schronisko dla zwierząt „PsiTulMnie” w Zabrzu.
W ramach wolontariatu mogliśmy zabrać pieski na spacer po lesie.

25.10

Słoneczny Dom po raz kolejny odwiedziła młodzież z „Ogniska Pracy Pozaszkolnej” w Zabrzu. Tym razem w repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne, do których śpiewu chętnie przyłączyli się również Nasi Mieszkańcy.

WRZESIEŃ
26.09

Nasi Mieszkańcy uczestniczyli w XIII Spotkaniu Integrującym Zabrzańskie Domy Pomocy Społecznej pt. „Dzień ziemniaka”, organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Zabrzu. Ugoszczono nas pysznym jedzeniem, a także zadbano o dobrą zabawę podczas konkursów nawiązujących do bohatera spotkania, czyli ziemniaka. Nie zabrakło również tańców przy skocznej muzyce.

10.09

Mieszkańcy Słonecznego Domu, korzystając z pięknej pogody i ostatnich dni lata, wybrali się na spacer do Parku Chopina w Gliwicach.

6.09

na terenie Naszego „Słonecznego Domu” odbyła się zabawa integracyjna pt. „Hawajskie wspomnienie lata”, w której uczestniczyły zabrzańskie Domy Pomocy Społecznej oraz zaprzyjaźnione Domy z Gliwic. Cała impreza nawiązywała do Hawajów, a zatem były tańce hula i zabawy konkursowe takie jak: ‘’bieg drwala”, przeciąganie ‘’liny szczęścia”, czy też poszukiwanie skarbów. Dopisała nam cudowna pogoda, co wprawiło nas w iście wakacyjny klimat : )

SIERPIEŃ
31.08

Dnia 31.08. wybraliśmy się na wycieczkę do Izby Tradycji "Wiejska chata" w Bojkowie. Tematem przewodnim wycieczki był wypiek chleba. Gospodyni "chaty" opowiedziała nam o historii chleba, metodach wypieku i rodzajach zbóż. Każdy z uczestników miał możliwość upieczenia swojego chlebka w tradycyjnym piecu chlebowym, a także mógł spróbować młócenia zboża cepem. Najprzyjemniejszą częścią wycieczki było karmienie kozy marchewką :) .

21.08

21.08. Nasi Mieszkańcy odwiedzili Dom Pomocy Społecznej "Opoka" w Gliwicach. Celem spotkania był zorganizowany przez gospodarzy konkurs pt. "Jaka to melodia". W repertuarze konkursowych piosenek pojawiły się głównie hity lat 80- tych. Ta zdrowa rywalizacja rozegrała się między czterema Domami Pomocy Społecznej, w której Naszym Mieszkańcom udało się zdobyć 2 miejsce. )

LIPIEC
26.07

26.07. Mieszkańcy „Słonecznego Domu” mieli przyjemność uczestniczyć
w zabawie integracyjnej organizowanej przez Dom Pomoc Społecznej nr 3
w Zabrzu. Miejsce spotkania było o tyle atrakcyjne, że stanowił je „poligon” w Parku Techniki Wojskowej w Zabrzu, a więc cała zabawa powiązana była
z tematyką wojska. Uczestnikom spotkania zapewniono takie atrakcje jak: konkursy militarne, zapoznanie się z pojazdami wojskowymi, stołówkę żołnierską, a także zabawę przy zespole „Ratoro”.

24.07

24. lipca Mieszkańcy „Słonecznego Domu” udali się na Kąpielisko Leśne w Zabrzu. Był to idealny sposób na spędzenie tak upalnego dnia : )

20.07

20.07. Nasi Mieszkańcy udali sie na wycieczkę do Bargłówki, gdzie mieli okazje zwiedzić muzeum o oryginalnej nazwie „Szpargoły omy Getrud”.
Muzeum tworzy dom pozostały po rodzicach obecnego gospodarza.
Dom wyposażony jest w sprzęty gospodarstwa domowego minionej epoki,
a także zdjęcia przodków rodziny.

Po zakończonym zwiedzaniu Mieszkańcy mogli odpocząć i zrelaksować się na łonie natury. Ogromną niespodzianką był poczęstunek gospodyni domu
w postaci pierogów z czarną porzeczką, których cudowny smak mieszkańcy wspominali jeszcze przez długi czas.

14.07

14. lipca mieszkańcy "Słonecznego Domu" wzięli udział w uroczystości Św. Kamila organizowanej przez zabrzański Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zakon Kamilianów. Spotkanie rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bp. Andrzej Iwanecki. Następnie przybyłych gości zaproszono na obiad i słodki poczęstunek przy kawie. Wspólnie spędzony czas umilił występ wokalistki Bernadety Kowalskiej, w której repertuarze pojawiły się najsłynniejsze przeboje minionych lat.

CZERWIEC
22.06

22.czerwca Mieszkańcy "Słonecznego Domu" udali się na wycieczkę do
Rud na "Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej". Program naszej wycieczki obejmował: zwiedzanie starej kuźni oraz obiektu stacji kolejkowej z przewodnikiem, przejazd kolejką wąskotorową po lesie, przejażdżkę drezyną, zawody sportowe, a na koniec pieczenie kiełbasek na ognisku.
To był bardzo udany dzień, który wzbogacił nas o nową wiedzę, a także niezapomniane wrażenia :)

21.06

Dnia 21.06.2018r. odwiedziliśmy DPS nr 3 w Zabrzu i wzieliśmy udział w "Olimpiadzie". Wśród konkurencji sportowych znalazly się m. in. :
rzut do celu, slalom między pachołkami z kijem do hokeja, wiązanie supłów na czas. Był to jak zawsze kreatywnie i miło spędzony czas :)

9.06

Na terenie "Słonecznego Domu" odbyłosię przyjęcie integrującez rodzinami pt."Biesiada Śląska". Jak sama nazwa wskazuje, tematem przewodnim był Śląsk. Spotkanie rozpoczęło się od występu teatralno-muzycznego Naszych Mieszkańców pt."10 minutz życia ślązaka". Następnie Mieszkańcy wzięli udział w konkursie na najbardziej kreatywne przebranie, który sfinalizował taniec zumby wykonany przez wszystkich uczestników oraz personel. Mieszkańcy "Słonecznego Domu" wraz z rodzinami mieli okazję sprawdzić się także w konkurencjach takich jak: ubijanie białka ręczną trzepaczką, mielenie kapusty, czy też tarcie kartofli na tarce.Wszystkim tym zadaniom towarzyszyły niesamowite emocje,tym bardziej, że wykonywano je na czas.
Przyjęcie umilił nam również występ orkiestry dętej, chór Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, a także występ taneczny dzieci z "Ogniska Pracy Pozaszkolnej".

MAJ
25.05

Dnia 25 maja odwiedzili nas podopieczni Ośrodka Leczenia Uzależnień „Familia” w Gliwicach z programem muzyczno- teatralnym dotyczącym ich życia i zmagań dnia codziennego. W ramach podziękowań, zaprosiliśmy naszych gości na słodki poczęstunek i kawę.
Tego samego dnia odwiedziła nas młodzież z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Zabrzu, z którą śpiewaliśmy przygotowany wcześniej repertuar o tematyce ludowej. Opiekunka grupy przygrywała na gitarze i nadawała rytm. Wszyscy obecni mieszkańcy naszego „Słonecznego Domu” chętnie uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu. Wydarzeniu towarzyszyły bardzo pozytywne emocje. Oby więcej takich spotkań : ) .

15.05

W dniu 15 maja w Zabrzańskim Domu Kultury odbyło się uroczyste rozdanie nagród w związku z konkursem pt. „Barwne motyle”. Jeden z naszych mieszkańców, Pan Marian, zdobył II miejsce w kategorii de coupage. Pojawiły się również wyróżnienia, które otrzymali: Pan Stanisław w kategorii prace przestrzenne oraz Panie Dorota i Bożena w kategorii haft. Uwieńczeniem gali rozdania nagród był występ zespołu „Tolerancja”.

8.05

Od dnia 8 maja rozpoczęliśmy sezon co tygodniowych wyjść na boisko „Orlik”, na którym nasza fizjoterapeutka prowadzi poranną gimnastykę oraz gry i zabawy ruchowe.

KWIECIEŃ
25.04

W dniu 25 kwietnia odwiedziliśmy DPS nr 3 w Zabrzu. Celem spotkania były warsztaty zajęciowe, które są wspaniałą okazją do integrowania się mieszkańców i zawierania nowych znajomości. Przed przystąpieniem do ”pracy” uczestnicy spotkania otrzymali poczęstunek w postaci ciastek francuskich przygotowanych przez samych gospodarzy i kawy. Następnie wszyscy skupili się na głównym celu spotkania, czyli wykonaniu papierowych tulipanów, które zostały pomalowane farbami własnej produkcji!

20.04

W dniu 20 kwietnia zaprosiliśmy zabrzańskie DPS- y do towarzyskiej gry w „Bingo”, która miała charakter zdrowej rywalizacji. Walka była zacięta i pełna emocji, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden. Okazał się nim jeden z naszych mieszkańców, Pan Andrzej. Spotkanie zakończyło się miłą pogawędką przy kawie na tarasie naszego „Słonecznego Domu”.

17.04

W dniu 17 kwietnia na terenie „Słonecznego Domu” odbył się „Dzień sportu” . Wśród naszym gości znaleźli się mieszkańcy DPS- ów z Katowic: „Zacisze” i „Przystań” oraz DPS- ów z Gliwic: „Opoka” i „Nasz Dom”. Tego dnia odbyły się takie konkurencje jak: kręgle, rzucanie lotkami do tarczy, bieg z piłeczką między pachołkami, czy rzut woreczkiem do celu. Zwycięzcami okazali się gospodarze, czyli mieszkańcy Naszego „Słonecznego Domu”. Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek z kawą.