• dom pomocy społecznej
  • słoneczny dom
aktualności
aktualności
GRUDZIEŃ
6.12

"Słoneczny Dom" odwiedził Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami :)
Odbyło się spotkanie mikołajkowe podczas, którego mieszkańcy otrzymali prezenty a Ci, którzy zasłużyli na rózgę, musieli "wykupić się" u diabła piosenką lub wierszykiem.

12.12

Nasi mieszkańcy udali się do Domu Pomocy Społecznej
"Nasz Dom" w Gliwicach, gdzie odbył się konkurs bożonarodzeniowy
pt. "Wariacje kapuściane".
Konkurencja polegała na wykonaniu najsmaczniejszego dania
z kapusty kiszonej. Nasi mieszkańcy zajęli II miejsce.

24.12

Na terenie "Słonecznego Domu" odbyło się spotkanie wigilijne mieszkańców wraz z personelem. Kilku naszych podopiecznych przygotowało "jasełka", które zaprezentowali podczas spotkania. Wszyscy złożyliśmy sobie serdeczne życzenia świąteczne, a następnie zasiedliśmy do stołu, by zjeść czerwony barszcz. Uwieńczeniem spotkania było wspólne śpiewanie kolęd

31.12

Na terenie "Słonecznego Domu odbyła się zabawa sylwestrowa,
podczas której mieszkańcy uczestniczyli w konkursach i zabawach tanecznych.
Wszyscy świetnie się bawili.

 

LISTOPAD
27.11

Świętowaliśmy 5 rocznicę istnienia naszego „Słonecznego Domu”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą. Następnie miało miejsce oficjalne przywitanie przybyłych gości oraz mieszkańców naszego Domu. Przyjęcie wzbogacił występ młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Zabrzu, a także recytowane przez naszych Mieszkańców wiersze. Na koniec były podziękowania i życzenia, którym nie było końca :)

29.11

Mieliśmy również swoją „zabawę andrzejkową” w „Słonecznym Domu”.
Było między innymi lanie wosku, losowanie ciasteczek z wróżbą, czy taniec na gazecie : ) .

30.11

Słoneczny Dom po raz kolejny odwiedziła młodzież z „Ogniska Pracy Pozaszkolnej” w Zabrzu. Tym razem w repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne, do których śpiewu chętnie przyłączyli się również Nasi Mieszkańcy.

PAŹDZIERNIK
5.10

Nasi Mieszkańcy odwiedzili schronisko dla zwierząt „PsiTulMnie” w Zabrzu.
W ramach wolontariatu mogliśmy zabrać pieski na spacer po lesie.

25.10

Słoneczny Dom po raz kolejny odwiedziła młodzież z „Ogniska Pracy Pozaszkolnej” w Zabrzu. Tym razem w repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne, do których śpiewu chętnie przyłączyli się również Nasi Mieszkańcy.

WRZESIEŃ
26.09

Nasi Mieszkańcy uczestniczyli w XIII Spotkaniu Integrującym Zabrzańskie Domy Pomocy Społecznej pt. „Dzień ziemniaka”, organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Zabrzu. Ugoszczono nas pysznym jedzeniem, a także zadbano o dobrą zabawę podczas konkursów nawiązujących do bohatera spotkania, czyli ziemniaka. Nie zabrakło również tańców przy skocznej muzyce.

10.09

Mieszkańcy Słonecznego Domu, korzystając z pięknej pogody i ostatnich dni lata, wybrali się na spacer do Parku Chopina w Gliwicach.

6.09

na terenie Naszego „Słonecznego Domu” odbyła się zabawa integracyjna pt. „Hawajskie wspomnienie lata”, w której uczestniczyły zabrzańskie Domy Pomocy Społecznej oraz zaprzyjaźnione Domy z Gliwic. Cała impreza nawiązywała do Hawajów, a zatem były tańce hula i zabawy konkursowe takie jak: ‘’bieg drwala”, przeciąganie ‘’liny szczęścia”, czy też poszukiwanie skarbów. Dopisała nam cudowna pogoda, co wprawiło nas w iście wakacyjny klimat : )

SIERPIEŃ
31.08

Dnia 31.08. wybraliśmy się na wycieczkę do Izby Tradycji "Wiejska chata" w Bojkowie. Tematem przewodnim wycieczki był wypiek chleba. Gospodyni "chaty" opowiedziała nam o historii chleba, metodach wypieku i rodzajach zbóż. Każdy z uczestników miał możliwość upieczenia swojego chlebka w tradycyjnym piecu chlebowym, a także mógł spróbować młócenia zboża cepem. Najprzyjemniejszą częścią wycieczki było karmienie kozy marchewką :) .

21.08

21.08. Nasi Mieszkańcy odwiedzili Dom Pomocy Społecznej "Opoka" w Gliwicach. Celem spotkania był zorganizowany przez gospodarzy konkurs pt. "Jaka to melodia". W repertuarze konkursowych piosenek pojawiły się głównie hity lat 80- tych. Ta zdrowa rywalizacja rozegrała się między czterema Domami Pomocy Społecznej, w której Naszym Mieszkańcom udało się zdobyć 2 miejsce. )

LIPIEC
26.07

26.07. Mieszkańcy „Słonecznego Domu” mieli przyjemność uczestniczyć
w zabawie integracyjnej organizowanej przez Dom Pomoc Społecznej nr 3
w Zabrzu. Miejsce spotkania było o tyle atrakcyjne, że stanowił je „poligon” w Parku Techniki Wojskowej w Zabrzu, a więc cała zabawa powiązana była
z tematyką wojska. Uczestnikom spotkania zapewniono takie atrakcje jak: konkursy militarne, zapoznanie się z pojazdami wojskowymi, stołówkę żołnierską, a także zabawę przy zespole „Ratoro”.

24.07

24. lipca Mieszkańcy „Słonecznego Domu” udali się na Kąpielisko Leśne w Zabrzu. Był to idealny sposób na spędzenie tak upalnego dnia : )

20.07

20.07. Nasi Mieszkańcy udali sie na wycieczkę do Bargłówki, gdzie mieli okazje zwiedzić muzeum o oryginalnej nazwie „Szpargoły omy Getrud”.
Muzeum tworzy dom pozostały po rodzicach obecnego gospodarza.
Dom wyposażony jest w sprzęty gospodarstwa domowego minionej epoki,
a także zdjęcia przodków rodziny.

Po zakończonym zwiedzaniu Mieszkańcy mogli odpocząć i zrelaksować się na łonie natury. Ogromną niespodzianką był poczęstunek gospodyni domu
w postaci pierogów z czarną porzeczką, których cudowny smak mieszkańcy wspominali jeszcze przez długi czas.

14.07

14. lipca mieszkańcy "Słonecznego Domu" wzięli udział w uroczystości Św. Kamila organizowanej przez zabrzański Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zakon Kamilianów. Spotkanie rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bp. Andrzej Iwanecki. Następnie przybyłych gości zaproszono na obiad i słodki poczęstunek przy kawie. Wspólnie spędzony czas umilił występ wokalistki Bernadety Kowalskiej, w której repertuarze pojawiły się najsłynniejsze przeboje minionych lat.

CZERWIEC
22.06

22.czerwca Mieszkańcy "Słonecznego Domu" udali się na wycieczkę do
Rud na "Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej". Program naszej wycieczki obejmował: zwiedzanie starej kuźni oraz obiektu stacji kolejkowej z przewodnikiem, przejazd kolejką wąskotorową po lesie, przejażdżkę drezyną, zawody sportowe, a na koniec pieczenie kiełbasek na ognisku.
To był bardzo udany dzień, który wzbogacił nas o nową wiedzę, a także niezapomniane wrażenia :)

21.06

Dnia 21.06.2018r. odwiedziliśmy DPS nr 3 w Zabrzu i wzieliśmy udział w "Olimpiadzie". Wśród konkurencji sportowych znalazly się m. in. :
rzut do celu, slalom między pachołkami z kijem do hokeja, wiązanie supłów na czas. Był to jak zawsze kreatywnie i miło spędzony czas :)

9.06

Na terenie "Słonecznego Domu" odbyłosię przyjęcie integrującez rodzinami pt."Biesiada Śląska". Jak sama nazwa wskazuje, tematem przewodnim był Śląsk. Spotkanie rozpoczęło się od występu teatralno-muzycznego Naszych Mieszkańców pt."10 minutz życia ślązaka". Następnie Mieszkańcy wzięli udział w konkursie na najbardziej kreatywne przebranie, który sfinalizował taniec zumby wykonany przez wszystkich uczestników oraz personel. Mieszkańcy "Słonecznego Domu" wraz z rodzinami mieli okazję sprawdzić się także w konkurencjach takich jak: ubijanie białka ręczną trzepaczką, mielenie kapusty, czy też tarcie kartofli na tarce.Wszystkim tym zadaniom towarzyszyły niesamowite emocje,tym bardziej, że wykonywano je na czas.
Przyjęcie umilił nam również występ orkiestry dętej, chór Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, a także występ taneczny dzieci z "Ogniska Pracy Pozaszkolnej".

MAJ
25.05

Dnia 25 maja odwiedzili nas podopieczni Ośrodka Leczenia Uzależnień „Familia” w Gliwicach z programem muzyczno- teatralnym dotyczącym ich życia i zmagań dnia codziennego. W ramach podziękowań, zaprosiliśmy naszych gości na słodki poczęstunek i kawę.
Tego samego dnia odwiedziła nas młodzież z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Zabrzu, z którą śpiewaliśmy przygotowany wcześniej repertuar o tematyce ludowej. Opiekunka grupy przygrywała na gitarze i nadawała rytm. Wszyscy obecni mieszkańcy naszego „Słonecznego Domu” chętnie uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu. Wydarzeniu towarzyszyły bardzo pozytywne emocje. Oby więcej takich spotkań : ) .

15.05

W dniu 15 maja w Zabrzańskim Domu Kultury odbyło się uroczyste rozdanie nagród w związku z konkursem pt. „Barwne motyle”. Jeden z naszych mieszkańców, Pan Marian, zdobył II miejsce w kategorii de coupage. Pojawiły się również wyróżnienia, które otrzymali: Pan Stanisław w kategorii prace przestrzenne oraz Panie Dorota i Bożena w kategorii haft. Uwieńczeniem gali rozdania nagród był występ zespołu „Tolerancja”.

8.05

Od dnia 8 maja rozpoczęliśmy sezon co tygodniowych wyjść na boisko „Orlik”, na którym nasza fizjoterapeutka prowadzi poranną gimnastykę oraz gry i zabawy ruchowe.

KWIECIEŃ
25.04

W dniu 25 kwietnia odwiedziliśmy DPS nr 3 w Zabrzu. Celem spotkania były warsztaty zajęciowe, które są wspaniałą okazją do integrowania się mieszkańców i zawierania nowych znajomości. Przed przystąpieniem do ”pracy” uczestnicy spotkania otrzymali poczęstunek w postaci ciastek francuskich przygotowanych przez samych gospodarzy i kawy. Następnie wszyscy skupili się na głównym celu spotkania, czyli wykonaniu papierowych tulipanów, które zostały pomalowane farbami własnej produkcji!

20.04

W dniu 20 kwietnia zaprosiliśmy zabrzańskie DPS- y do towarzyskiej gry w „Bingo”, która miała charakter zdrowej rywalizacji. Walka była zacięta i pełna emocji, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden. Okazał się nim jeden z naszych mieszkańców, Pan Andrzej. Spotkanie zakończyło się miłą pogawędką przy kawie na tarasie naszego „Słonecznego Domu”.

17.04

W dniu 17 kwietnia na terenie „Słonecznego Domu” odbył się „Dzień sportu” . Wśród naszym gości znaleźli się mieszkańcy DPS- ów z Katowic: „Zacisze” i „Przystań” oraz DPS- ów z Gliwic: „Opoka” i „Nasz Dom”. Tego dnia odbyły się takie konkurencje jak: kręgle, rzucanie lotkami do tarczy, bieg z piłeczką między pachołkami, czy rzut woreczkiem do celu. Zwycięzcami okazali się gospodarze, czyli mieszkańcy Naszego „Słonecznego Domu”. Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek z kawą.